By ABEEL
ABEEL Style 02 Kickstand Phone Case for Sony Xperia 1 V RFID Blocking Carbon Fiber Texture PU+TPU Cover with Card Holder
Regular price
$11.35
More stock coming soon
Product Description
- 【Premium Material】Constructed with TPU material coated with PU leather, it offers a comfortable touch feeling and long-lasting durability
- 【Elegant Design】Imprinted with the carbon fiber textured design, this case adds a touch of elegance and style to your device
- 【Card Holder Function】Designed with a card holder, this case provides a convenient way to carry your ID card or essential credit cards right on your phone
- 【Card Holder Doubles as Kickstand】The card holder and retractable strap can be used as a kickstand, providing stable support for hands-free watching at various angles
- 【RFID Blocking Function】 It can shield RFID signals, protect personal information from unauthorized scanning of your cards to prevent stealing information and account balance
Compatible with
- Sony Xperia 1 V
- Sony
Package included
- 1 x Phone Case
- Other items not include
Specifications
| Brand | ABEEL |
| Case Feature | Card Holder,Kickstand |
| Color | Brown |
| Material | PU Leather,TPU |
| Packaging Type | Simple PP Bag |
| Surface Workmanship | N/A |
| Texture | Carbon Fiber |
| Gross Weight | 0.073kg |
| Volume Weight | 0.070kg |
| Package Length | 16.800cm |
| Package Width | 8.500cm |
| Package Height | 2.200cm |
Compatibility
Shipping & Returns
Shipping
- Orders are processed within standard handling timelines
- Delivery availability and timelines vary by location
- Tracking details are shared once the order is dispatched
Returns
- Returns are accepted for manufacturing defects or transit damage
- Return eligibility varies by product category
- Please refer to our Returns Policy for complete details
ABEEL Style 02 Kickstand Phone Case for Sony Xperia 1 V RFID Blocking Carbon Fiber Texture PU+TPU Cover with Card Holder





